Dronningen har tildelt 43 medaljer

Hoffet meddeler:

Under den 1. november 2019 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:
Bioanalytiker på Odense Universitetshospital – Svendborg Sygehus Kirsten Johanne Barnkob, Millinge.

Social- og sundhedshjælper i Borupvænget Margit Hansine Kiel Dam, Randers NV.

Tandklinikassistent i Vejen Kommunale Tandpleje Jytte Eeg Hansen, Vejen.

Tandklinikassistent i Silkeborg Kommunale Tandpleje – Tandreguleringsklinikken Kirsten Jensen, Silkeborg.

1. tandklinikassistent i Tandplejen Gadehave Jette Wagner Knudsen, Hvalsø.

Hjemmehjælper på Plejehjemmet Møllebo Anna Marie Kristensen, Tørring.

Overtrafikkontrollør i Banedanmark Poul Filip Larsen, Vordingborg.

Tandklinikassistent i Sorø Kommunale Tandpleje Lisbeth Batko Larsen, Sorø.

Pædagog på Skjernåskolen Bente Elise Mogensen, Skjern.

Fængselsbetjent ved Kriminalforsorgen Hovedstaden Jörg Dieter Nielsen, Hornbæk.

Indkøber i Vejdirektoratet Jan Steffensen, Herfølge.

Sygeplejerske på Aalborg Universitetshospital Lene Melgaard Sørensen, Kongerslev.

Sygehjælper på Regionshospitalet Horsens Tonna Marie Thomhav, Horsens.

Sygehjælper på Egvad Plejehjem Per Bøjlesen Vig, Skjern.

Under den 11. november 2019 er efternævnte tildelt fortjenstmedaljen i sølv:
Socialpædagog i Gribskov Bo- og Støttecenter Pia Ahrentzen, Tisvildeleje.

Chefkonsulent i Skattestyrelsen Jeanette Bach, København S.

Konsulent i Gældsstyrelsen Lissi Bager, Ebeltoft.

Social- og sundhedshjælper i Aalborg Kommune, Hjemmepleje Kærby Hanne Pabst Berthelsen, Hirtshals.

Konsulent i Jammerbugt Kommune Ina Solvejg Carlsen, Pandrup.

Sygehjælper i Svendborg Kommune Sanne Christiansen, Stenstrup.

Teknisk designer i Sorø Forsyningsservice A/S Annelise Dysgaard Jensen, Sorø.

Konsulent i Skattestyrelsen Benny Klausen, Viborg.

Administrativ konsulent i Assens Kommune Marianne Larsen, Aarup.

Konsulent i Toldstyrelsen Helle Heidemann Lassen, Skive.

Specialist i Holbæk Kommune Lis Pedersen, Holbæk.

Pædagogmedhjælper i Dagtilbud/Skovtrolden Marianne Sukstorf, Maribo.

Konsulent i Skattestyrelsen Lene Marie Villadsen, Hjallerup.

Social- og sundhedsassistent i Viborg Kommune, Egebo Skovvænget Jessi Ragna Øhlenschlæger, Bjerringbro.

Under den 25. november 2019 er efternævnte benådet med ridderkorset af 1. grad af Dannebrogordenen:
Landsdommer i Vestre Landsret Astrid Bøcker Bøgh, Holstebro.

Byrådsmedlem og fhv. borgmester i Brønderslev Kommune Anne Lene Hansen, Jerslev J.

Dommer i Københavns Byret Peter Andreas Wognsen Rønning-Jølver, Frederiksberg C.

Under den 25. november 2019 er efternævnte benådet med ridderkorset af Dannebrogordenen:
Byrådsmedlem i Brønderslev Kommune Eskild Sloth Andersen, Hjallerup.

Byrådsmedlem i Brønderslev Kommune Ole Jespersgaard, Brønderslev.

Borgmester i Brønderslev Kommune Mikael Klitgaard, Dronninglund.

Byrådsmedlem i Brønderslev Kommune Johannes Trudslev Pedersen, Brønderslev.

Under den 10. december 2019 er efternævnte benådet med kommandørkorset af Dannebrogordenen:
Landsdommer i Vestre Landsret Dorte Jensen, Aarhus C.

Under den 10. december 2019 er efternævnte benådet med ridderkorset af 1. grad af Dannebrogordenen:

Dommer ved Retten i Glostrup Katrine Birgitte Buemann Eriksen, Viby Sjælland.

Under den 10. december 2019 er efternævnte benådet med ridderkorset af Dannebrogordenen:
Byrådsmedlem i Rebild Kommune Gert Fischer, Nibe.

Byrådsmedlem i Rebild Kommune Ole Frederiksen, Skørping.

Kommunalbestyrelsesmedlem i Tønder Kommune Preben Linnet, Højer.

Byrådsmedlem i Brønderslev Kommune Hildo Rasmussen, Asaa.

Borgmester i Rebild Kommune Leon Sebbelin, Skørping.

/ritzau/