Planer for sportsnyheder søndag er

Planer for sportsnyheder søndag er opdateret og kan følges på

http://www.ritzau.dk/sportsprogram

Ritzau følger bl.a.:

(Alle tidspunkter er cirka-tidsangivelser for udsendelse af historier)

* SØNDAG 12. JANUAR 2020 *

Dagens sport

Badminton: Malaysia Masters, niveau 4, Kuala Lumpur, Malaysia (slutter).

Basketball Atlantic: Boston – New Orleans (01:00) , Detroit – Chicago (01:00) , Oklahoma – LA Lakers (02:00) , Dallas – Philadelphia (02:30) , Denver – Cleveland (03:00) , Portland – Milwaukee (04:00) , New York – Miami (21:30) , Washington – Utah (21:30)
Basketball Basketligaen B, mænd: EBAA – BK Amager (16:30)
Basketball Dameligaen, kvinder: Sisu – Aabyhøj IF (14:00)
Fodbold England, League Championship: Cardiff – Swansea (13:00)
Fodbold England, Premier League: Bournemouth – Watford (15:00) , Aston Villa – Man. City (17:30)
Fodbold Frankrig, Ligue 1: St.-Etienne – Nantes (15:00) , Dijon – Lille (17:00) , Paris SG – Monaco (21:00)
Fodbold Grækenland, 1. division: Asteras – OFI Kreta (14:00) , Lamia – Olympiakos (16:15) , PAOK – AEK Athen (18:30) , Panathinaikos – Panionios (18:30)
Fodbold Italien, Serie A: Udinese – Sassuolo (12:30) , Sampdoria – Brescia (15:00) , Torino – Bologna (15:00) , Fiorentina – Spal (15:00) , Verona – Genoa (18:00) , Roma – Juventus (20:45)
Fodbold Portugal, Primeira Liga: Gil Vicente – Belenenses (16:00) , Maritimo – Guimaraes (18:30) , Braga – Tondela (21:00)
Fodbold Spanien, Super Cup, finale: Real Madrid – Atl. Madrid (19:00)
Golf: European Tour: South African Open, Randpark GC, Johannesburg, Sydafrika (slutter). –
PGA Tour: Sony Open in Hawaii, Waialae CC i Honolulu, Hawaii, USA (slutter).

Håndbold EHF Cup, gruppe A, kvinder: Thüringer – Kastamonu Belediyesi (14:00)
Håndbold EHF Cup, gruppe B, kvinder: Magura Cisnadie – Siófok KC (15:00)
Håndbold EM gruppe B, mænd: Tjekkiet – Nordmakedonien (16:00) , Østrig – Ukraine (18:15)
Håndbold EM gruppe D, mænd: Portugal – Bosnien (16:00) , Frankrig – Norge (18:15)
Håndbold EM gruppe F, mænd: Schweiz – Polen (16:00) , Sverige – Slovenien (18:15)
Ishockey IshockeyLigaen: Herning – SønderjyskE (15:00) , Herlev – Rungsted (15:00) , Odense – Aalborg (15:00) , Esbjerg – Frederikshavn (16:00)
Ishockey Metropolitan Division: NY Islanders – Boston (01:00) , Philadelphia – Tampa Bay (01:00) , Ottawa – Montreal (01:00) , Carolina – Los Angeles (01:00) , Washington – New Jersey (01:00) , St. Louis – NY Rangers (02:00) , Chicago – Anaheim (02:30) , Calgary – Edmonton (04:00) , Las Vegas – Columbus (04:00) , San Jose – Dallas (04:30) , Winnipeg – Nashville (20:00) , Minnesota – Vancouver (22:00) , Detroit – Buffalo (23:00)
Motorsport: Dakar Rally (slutter 17. januar).

Skisport: Den Alpine World Cup, mænd, slalom i Adelboden, Schweiz. –
Den Alpine World Cup, kvinder, kombineret i Altenmarkt, Østrig. –
World Cup-afdeling i skiskydning for mænd og kvinder i Oberhof, Tyskland.

Tennis: ATP Cup: Brisbane/Perth/Sydney (slutter).

ATP: Doha (slutter).

WTA: Brisbane/Shenzhen/Auckland (slutter).

Volleyball 1. division øst, kvinder: KSV – Gentofte (14:00) , Farum-Holte – Team Køge (15:00) , Lyngby/Gladsaxe – VLI (15:00)
Volleyball VolleyLigaen, kvinder: Fortuna – Holte (14:00)

14:00

København

Sidste nyt fra EM i håndbold

Sidste nyt fra EM i håndbold for mænd. Der spilles i både Østrig, Norge og Sverige.

/ritzau/