FC Græsrødderne blev tilbage i 2015 dannet af Mads Laudrup og Klaus Lykke, og siden er holdet, bestående af tidligere Superliga-profiler og andre topspillere, på fire år strøget fra Serie 4 til Københavnsserien, hvor de efter fire kampe ligger side om side med RIK i toppen.
Hos Græsrødderne optræder eksempelvis Mads Laudrup, Patrick Wozniacki, Simon Bræmer og den tidligere Lyngby-anfører, Mathias Tauber. Men gæsterne har haft svært ved at samle holdet til weekendens kamp i Rønne, fortæller medstifter og anfører Klaus Lykke.
– Der er ingen tvivl om, at Bornholm er en smuk ø. Men det kribler ikke lige hos spillerne at skulle bruge en hel lørdag på en kamp. Det var ikke helt det, som Mads Laudrup og jeg i sin tid solgte holdet på, da vi rekrutterede spillere.
– Dengang lovede vi spillerne, at det først og fremmest skulle handle om at hygge sig, og derfor kunne de bare møde om en times tid før kampene, fortæller Klaus Lykke, som har en fortid hos AB og FC Helsingør.
Alligevel slår anføreren fast, at holdet går efter sejren, når kampen bliver fløjtet op i Rønne, selvom han indrømmer, at han faktisk er en smule i tvivl om, hvem lørdagens modstander er?
– Nu er det ikke for at være arrogant, men hvem er det egentlig, vi skal møde?, spørger Klaus Lykke lettere forvirret.
Bornholms Tidende forklarer anføreren, at Græsrødderne møder RIK, som også er kommet godt fra start i Københavnsserien med ni point.
– Det glæder vi os til. Så bliver vi sikkert udfordret. Vi skal nok prøve at give dem modstand, så vi kan få en sjov og seværdig kamp.
– Vi forsøger selvfølgelig at få efter sejren, og så må vi vente med at hygge os til efter kampen, lover Klaus Lykke.