Planer for sportsnyheder tirsdag er

Planer for sportsnyheder tirsdag er opdateret og kan følges på

http://www.ritzau.dk/sportsprogram

Ritzau følger bl.a.:

(Alle tidspunkter er cirka-tidsangivelser for udsendelse af historier)

* TIRSDAG 10. DECEMBER 2019 *

Dagens sport

Amerikansk fodbold NFL: Philadelphia – NY Giants (02:15)
Basketball Atlantic: Indiana – LA Clippers (01:00) , Boston – Cleveland (01:30) , Chicago – Toronto (02:00) , Houston – Sacramento (02:00) , Milwaukee – Orlando (02:00) , New Orleans – Detroit (02:00) , Phoenix – Minnesota (03:00) , Utah – Oklahoma (03:00) , Golden State – Memphis (04:30)
Fodbold Champions League, gruppe E: Salzburg – Liverpool (18:55) , Napoli – Genk (18:55)
Fodbold Champions League, gruppe F: Dortmund – Slavia Prag (21:00) , Inter – Barcelona (21:00)
Fodbold Champions League, gruppe G: Lyon – RB Leipzig (21:00) , Benfica – Zenit St. Petersburg (21:00)
Fodbold Champions League, gruppe H: Chelsea – Lille (21:00) , Ajax – Valencia (21:00)
Fodbold England, FA Cup, 2. runde, omkampe: Crewe – Eastleigh (20:45) , Carlisle – Forest Green (20:45) , Ipswich – Coventry (20:45) , Hartlepool United – Exeter (20:45)
Fodbold England, League Championship: Bristol C. – Millwall (20:45) , Charlton – Huddersfield (20:45) , Leeds – Hull (20:45) , Nottingham F. – Middlesbrough (20:45) , Preston – Fulham (20:45) , Stoke – Luton (21:00)
Fodbold: Champions League-gruppespil, sjette kamp.

Fodbold Reserveligaen, pulje 2: OB – AC Horsens (14:30)
Golf: Presidents Cup i Melbourne, Australien (slutter søndag).

Håndbold HåndboldLigaen, mænd: Århus – Nordsjælland (18:30)
Håndbold: VM i håndbold for kvinder i Japan (slutter søndag).

Håndbold VM, mellemrunde, gruppe 2, kvinder: Sverige – Rumænien (07:00) , Japan – Spanien (10:00) , Rusland – Montenegro (12:30)
Ishockey IshockeyLigaen: Herning – Esbjerg (19:00) , Herlev – Aalborg (19:00) , SønderjyskE – Rødovre (19:00) , Frederikshavn – Rungsted (19:00)
Ishockey Metropolitan Division: Tampa Bay – NY Islanders (01:00) , Washington – Columbus (01:00) , Ottawa – Boston (01:30) , Colorado – Calgary (02:00)
Volleyball 1. division øst, kvinder: Gentofte – Lyngby/Gladsaxe (18:15)
Volleyball VolleyLigaen, kvinder: Team Køge – Brøndby (19:30)
Volleyball VolleyLigaen, mænd: Middelfart – Nordenskov (19:30)

07:00

Tokyo

VM i håndbold for kvinder: Sidste nyt

Der spilles mange kampe om morgenen dansk tid ved VM i håndbold for kvinder, der spilles i Japan. Og ofte er der en del kampe på samme tid.

18:55

København

Kampdag i Champions League

/ritzau/