Planer for sportsnyheder søndag er

Planer for sportsnyheder søndag er opdateret og kan følges på

http://www.ritzau.dk/sportsprogram

Ritzau følger bl.a.:

(Alle tidspunkter er cirka-tidsangivelser for udsendelse af historier)

* SØNDAG 24. NOVEMBER 2019 *

Dagens sport

Amerikansk fodbold NFL: Buffalo – Denver (19:00) , NY Jets – Oakland (19:00) , Cleveland – Miami (19:00) , Cincinnati – Pittsburgh (19:00) , Washington – Detroit (19:00) , Chicago – NY Giants (19:00) , Atlanta – Tampa Bay (19:00) , New Orleans – Carolina (19:00) , Tennessee – Jacksonville (22:05) , New England – Dallas (22:25) , San Francisco – Green Bay (22:25)
Badminton: Korea Masters, niveau 5, Seuol, Sydkorea (slutter). –
Scottish Open, niveau 6, Glasgow, Skotland (slutter).

Basketball Atlantic: Charlotte – Chicago (01:00) , Indiana – Orlando (01:00) , Atlanta – Toronto (01:00) , New York – San Antonio (01:30) , Philadelphia – Miami (01:30) , Cleveland – Portland (02:00) , Memphis – LA Lakers (02:00) , Milwaukee – Detroit (02:30) , Utah – New Orleans (03:00) , Houston – Dallas (21:30)
Basketball Basketligaen A, mænd: Horsens IC – Værløse (15:00) , Næstved – EBAA (18:00)
Bordtennis Bordtennisligaen, mænd: Hillerød – B 75 (11:00) , Silkeborg – Virum (14:00)
Fodbold Belgien, 1. division: Gent – Antwerpen (14:30) , Anderlecht – Kortrijk (18:00) , Sint Truiden – Charleroi (20:00)
Fodbold England, League Championship: Middlesbrough – Hull (13:00)
Fodbold England, Premier League: Sheffield U. – Man. Utd (17:30)
Fodbold Frankrig, Ligue 1: Bordeaux – Monaco (15:00) , St.-Etienne – Montpellier (17:00) , Toulouse – Marseille (21:00)
Fodbold Grækenland, 1. division: Atromitos – OFI Kreta (16:00) , Asteras – NFC Volos (16:15) , PAOK – Larissa (17:00) , AEK Athen – Aris (18:30) , Panaitolikos – Panathinaikos (18:30)
Fodbold Holland, Æresdivisionen: Groningen – Feyenoord (12:15) , PSV – Heerenveen (14:30) , Waalwijk – Emmen (14:30) , Venlo – Twente (16:45) , Sparta Rotterdam – Vitesse (16:45)
Fodbold Italien, Serie A: Bologna – Parma (12:30) , Verona – Fiorentina (15:00) , Roma – Brescia (15:00) , Sassuolo – Lazio (15:00) , Sampdoria – Udinese (18:00) , Lecce – Cagliari (20:45)
Fodbold Norge, Eliteserien: Vålerenga – Molde (18:00) , Ranheim – Lillestrøm (18:00) , Sarpsborg – Haugesund (18:00) , Odds Ballklubb – Tromsø (18:00) , Bodø/Glimt – Kristiansund (18:00) , Strømsgodset – Brann (18:00) , Stabæk – Mjøndalen (18:00) , Viking – Rosenborg (18:00)
Fodbold Skotland, Premier League: Hamilton – Rangers (13:15) , St. Johnstone – Aberdeen (16:00)
Fodbold Spanien, Primera Division: Espanyol – Getafe (12:00) , Osasuna – Ath. Bilbao (14:00) , Eibar – Alaves (16:00) , Villarreal – Celta Vigo (18:30) , Valladolid – Sevilla (21:00)
Fodbold Superligaen: SønderjyskE – Lyngby (12:00) , AaB – AC Horsens (14:00) , Silkeborg – Esbjerg (14:00) , FC København – Hobro (16:00) , AGF – Brøndby (18:00)
Fodbold Tyrkiet, 1. division: Kayserispor – Sivasspor (12:00) , Kasimpasa – Genclerbirligi (14:30) , Alanyaspor – Göztepe (14:30) , Malatyaspor – Fenerbahce (17:00)
Fodbold Tyskland, Bundesliga: Augsburg – Hertha B (15:30) , Hoffenheim – Mainz 05 (18:00)
Golf: European Tour: DP World Tour Championship, Jumeirah Golf Estates, Dubai, Forenede Arabiske Emirater (slutter). –
PGA Tour: The RSM Classic, Sea Island Resort, Sea Island, Georgia, USA (slutter). –
LPGA Tour: CME Group Tour Championship, Tiburón Golf Club, Naples, Florida, USA (slutter).

Håndbold Champions League, gruppe A, mænd: Aalborg – Paris SG (16:50) , HC Zagreb – Elverum (17:00) , Celje Lasko – Pick Szeged (17:00)
Håndbold Champions League, gruppe D, mænd: Kadetten – Kristianstad (19:00)
Håndbold EHF Cup-kval., 3. runde, 2. kamp, mænd: Bj.bro/Silk. – Winterthur (18:00)
Håndbold Tyskland, Bundesligaen mænd: THW Kiel – Leipzig (13:30) , Rhein-Neckar – Stuttgart (16:00) , Balingen – Ludwigshafen (19:00)
Ishockey Metropolitan Division: New Jersey – Detroit (01:00) , Boston – Minnesota (01:00) , Montreal – NY Rangers (01:00) , Carolina – Florida (01:00) , Tampa Bay – Anaheim (01:00) , Colorado – Toronto (01:00) , Winnipeg – Columbus (01:00) , St. Louis – Nashville (02:00) , Dallas – Chicago (02:00) , Las Vegas – Edmonton (04:00) , San Jose – NY Islanders (04:30) , Florida – Buffalo (23:00)
Skisport: Den Alpine World Cup, mænd, slalom i Levi, Finland (slutter).

Tennis: Davis Cup: World Group, finale (slutter søndag).

Volleyball 1. division øst, kvinder: Farum-Holte – Lyngby/Gladsaxe (12:00) , Gentofte – Team Køge (12:00) , KSV – Amager VK (12:00)
Volleyball VolleyLigaen, kvinder: Vestsjælland – Frederiksberg (12:00) , Holte – ASV Aarhus (14:00)
Volleyball VolleyLigaen, mænd: Nordenskov – Amager VK (18:00)

12:00

Haderslev

Sønderjyske og Lyngby mødes i Superligaen

Oprykkeren Lyngby har overrasket stort i sæsonen, men har det stadig meget svært på udebane. Måske det vender mod Sønderjyske, som har tabt fire kampe i træk.

14:00

Aalborg

AaB og Horsens mødes i Superligaen

AaB og Horsens mødes i en vigtig kamp om henholdsvis point til top-6-kampen og kampen for at lægge afstand til bunden af rækken.

14:00

Silkeborg

Silkeborg og Esbjerg mødes i Superligaen

Rundens store bunddrama.

16:00

København

FCK og Hobro mødes i Superligaen

FC København skal forsøge at hænge på FC Midjylland i toppen, og som sådan er der ikke plads til pointtab hjemme mod Hobro, der ligger tredjesidst.

16:50

Aalborg

Aalborg Håndbold spiller Champions League

18:00

Aarhus

AGF og Brøndby mødes i Superligaen

Med en sejr kan AGF for alvor få færten af bronze, men Brøndby kommer til Aarhus med fem ligasejre i træk i bagagen.

/ritzau/