Planer for sportsnyheder lørdag er

Planer for sportsnyheder lørdag er opdateret og kan følges på

http://www.ritzau.dk/sportsprogram

Ritzau følger bl.a.:

(Alle tidspunkter er cirka-tidsangivelser for udsendelse af historier)

* LØRDAG 23. NOVEMBER 2019 *

Dagens sport

Badminton: Korea Masters, niveau 5, Seuol, Sydkorea (slutter søndag). –
Scottish Open, niveau 6, Glasgow, Skotland (slutter søndag).

Basketball Atlantic: Detroit – Atlanta (01:00) , Washington – Charlotte (01:00) , Brooklyn – Sacramento (01:30) , Chicago – Miami (02:00) , Oklahoma – LA Lakers (02:00) , Philadelphia – San Antonio (02:00) , Dallas – Cleveland (02:30) , Denver – Boston (03:00) , Utah – Golden State (03:00) , LA Clippers – Houston (04:30) , Minnesota – Phoenix (23:00)
Basketball Basketligaen B, mænd: BMS Wolfpack – BK Amager (15:00)
Basketball Dameligaen, kvinder: BMS/Herlev – BK Amager (13:00) , Aabyhøj IF – Hørsholm (14:00) , Lemvig – Sisu (14:00)
Bordtennis Bordtennisligaen, mænd: Roskilde – Viby (14:00) , Virum – B 75 (15:00)
Curling: EM i Helsingborg, Sverige (slutter).

Fodbold 1. division: FC Roskilde – Vejle (15:00) , Vendsyssel FF – Viborg (17:45)
Fodbold Belgien, 1. division: Eupen – St. Liege (18:00) , Mechelen – Zulte W. (20:00) , Waasland – Cer. Brugge (20:00) , Mouscron – Genk (20:30)
Fodbold England, League Championship: Charlton – Cardiff (13:30) , Derby – Preston (16:00) , Blackburn – Barnsley (16:00) , Brentford – Reading (16:00) , Bristol C. – Nottingham F. (16:00) , Huddersfield – Birmingham (16:00) , Luton – Leeds (16:00) , Stoke – Wigan (16:00) , Swansea – Millwall (16:00) , WBA – Sheffield W. (16:00)
Fodbold England, Premier League: West Ham – Tottenham (13:30) , Watford – Burnley (16:00) , Arsenal – Southampton (16:00) , Bournemouth – Wolves (16:00) , Brighton – Leicester (16:00) , Crystal P. – Liverpool (16:00) , Everton – Norwich (16:00) , Man. City – Chelsea (18:30)
Fodbold Frankrig, Ligue 1: Lyon – Nice (17:30) , Brest – Nantes (20:00) , Amiens – Strasbourg (20:00) , Angers – Nimes (20:00) , Dijon – Rennes (20:00) , Metz – Reims (20:00)
Fodbold Grækenland, 1. division: Panionios – Olympiakos (18:30) , Lamia – Xanthi (19:00)
Fodbold Holland, Æresdivisionen: Utrecht – AZ Alkmaar (18:30) , Zwolle – Fortuna Sittard (19:45) , Ajax – Heracles (19:45) , Den Haag – Willem II (20:45)
Fodbold Italien, Serie A: Atalanta – Juventus (15:00) , Milan – Napoli (18:00) , Torino – Inter (20:45)
Fodbold Skotland, Premier League: Celtic – Livingston (16:00) , Hibernian – Motherwell (16:00) , Kilmarnock – Hearts (16:00) , St. Mirren – Ross (16:00)
Fodbold Spanien, Primera Division: Leganes – Barcelona (13:00) , Betis – Valencia (16:00) , Granada – Atl. Madrid (18:30) , Real Madrid – Sociedad (21:00)
Fodbold Tyrkiet, 1. division: Denizlispor – Rizespor (13:00) , Ankaragücu – Trabzonspor (15:30) , Konyaspor – Besiktas (18:00)
Fodbold Tyskland, Bundesliga: Leverkusen – Freiburg (15:30) , E. Frankfurt – Wolfsburg (15:30) , W.Bremen – Schalke 04 (15:30) , Düsseldorf – Bayern M. (15:30) , Union Berlin – BM Gladbach (15:30) , RB Leipzig – FC Köln (18:30)
Golf: European Tour: DP World Tour Championship, Jumeirah Golf Estates, Dubai, Forenede Arabiske Emirater (slutter søndag). –
PGA Tour: The RSM Classic, Sea Island Resort, Sea Island, Georgia, USA (slutter søndag). –
LPGA Tour: CME Group Tour Championship, Tiburón Golf Club, Naples, Florida, USA (slutter søndag).

Håndbold Champions League, gruppe A, mænd: Barcelona – Flensburg-H. (20:00)
Håndbold Champions League, gruppe B, mænd: Montpellier – FC Porto (17:15) , Veszprem – Vive Kielce (17:30) , Meshkov Brest – HC Vardar (17:30)
Håndbold Champions League, gruppe C, mænd: Bidasoa – Sporting CP (16:00) , Sävehof – Tatran Presov (16:00)
Håndbold Champions League, gruppe D, mænd: Wisla Plock – GOG (15:00)
Håndbold EHF Cup-kval., 3. runde, 2. kamp, mænd: TTH Holstebro – Plzen (15:00)
Håndbold HåndboldLigaen, mænd: Nordsjælland – KIF Kolding (16:10)
Håndbold Tyskland, Bundesligaen mænd: Wetzlar – Minden (20:45)
Ishockey Metropolitan Division: Pittsburgh – New Jersey (01:00) , Ottawa – NY Rangers (01:30) , Washington – Vancouver (18:30) , Philadelphia – Calgary (19:00) , Los Angeles – Arizona (22:00)
Ishockey Sverige, SHL: Linköping – Frölunda (15:15) , Skellefteå – Rögle (15:15) , Malmö – Brynäs (15:15) , Oskarshamn – Färjestad (15:15) , Djurgården – Växjö (18:00) , Leksand – Luleå (18:00)
Skisport: Den Alpine World Cup, kvinder, slalom i Levi, Finland.

Tennis: Davis Cup: World Group, finale (slutter søndag).

Volleyball VolleyLigaen, kvinder: Brøndby – ASV Aarhus (14:00) , Gentofte – Fortuna (17:00)
Volleyball VolleyLigaen, mænd: Middelfart – ASV Århus (14:00) , Gentofte – Marienlyst (15:00) , Aalborg – Hvidovre (16:00)

13:30

London

Mourinho får debut som Tottenham-træner

21:00

Lima

Finale i Copa Libertadores

/ritzau/