Planer for sportsnyheder lørdag er

Planer for sportsnyheder lørdag er opdateret og kan følges på

http://www.ritzau.dk/sportsprogram

Ritzau følger bl.a.:

(Alle tidspunkter er cirka-tidsangivelser for udsendelse af historier)

* LØRDAG 9. NOVEMBER 2019 *

Dagens sport

Badminton: Fuzhou China Open, niveau 3, Fuzhou, Kina (slutter søndag).

Basketball Atlantic: Indiana – Detroit (01:00) , Orlando – Memphis (01:00) , Washington – Cleveland (01:00) , Atlanta – Sacramento (01:30) , Minnesota – Golden State (02:00) , New Orleans – Toronto (02:00) , Dallas – New York (02:30) , Denver – Philadelphia (03:00) , Utah – Milwaukee (03:00) , Portland – Brooklyn (04:00) , LA Lakers – Miami (04:30) , San Antonio – Boston (23:00)
Basketball Basketligaen B, mænd: Copenhagen – EBAA (14:00) , BK Amager – Bakken Bears (14:30)
Basketball Dameligaen, kvinder: Hørsholm – Lemvig (14:00) , BK Amager – Værløse (17:00)
Fodbold 2. division, pulje 1: B 93 – HIK (12:00) , Frem – Holbæk (14:00) , Skovshoved – Vanløse (14:00) , Slagelse – Hillerød (15:00) , Brønshøj – FA 2000 (15:00)
Fodbold 2. division, pulje 2: Vejgaard – Ringkøbing (13:00) , VSK Århus – AB (13:30) , Jammerbugt FC – Thisted (14:00) , FC Sydvest – Dalum (14:00) , Aarhus Fr. – Brabrand (14:00) , Middelfart – Næsby (14:00)
Fodbold Belgien, 1. division: Charleroi – Eupen (18:00) , Kortrijk – Waasland (20:00) , Cer. Brugge – Sint Truiden (20:00) , Oostende – Mouscron (20:30)
Fodbold England, FA Cup, 1. runde: Sunderland – Gillingham (14:00) , Ipswich – Lincoln (16:00) , Oxford City – Solihull Moors (16:00) , Crawley – Scunthorpe (16:00) , Colchester – Coventry (16:00) , Bolton – Plymouth (16:00) , Maidstone – Torquay United (16:00) , Cambridge – Exeter (16:00) , Salford – Burton (16:00) , Walsall – Darlington (16:00) , Nantwich Town – AFC Fylde (16:00) , AFC Wimbledon – Doncaster (16:00) , Shrewsbury – Bradford (16:00) , Grimsby – Newport (16:00) , Mansfield – Chorley (16:00) , Tranmere – Wycombe (16:00) , Carshalton Athletic – Boston United (16:00) , Cheltenham – Swindon (16:00) , Accrington – Crewe (16:00) , Blackpool – Morecambe (16:00) , MK Dons – Port Vale (16:00) , Stevenage – Peterborough (16:00) , Stourbridge – Eastleigh (16:00) , Ebbsfleet United – Notts County (16:00) , Maidenhead United – Rotherham (16:00) , Forest Green – Billericay (16:00) , Yeovil Town – Hartlepool United (16:00)
Fodbold England, League Championship: Nottingham F. – Derby (13:30) , Barnsley – Stoke (16:00) , Birmingham – Fulham (16:00) , Hull – WBA (16:00) , Leeds – Blackburn (16:00) , Millwall – Charlton (16:00) , Preston – Huddersfield (16:00) , QPR – Middlesbrough (16:00) , Reading – Luton (16:00) , Sheffield W. – Swansea (16:00) , Wigan – Brentford (16:00)
Fodbold England, Premier League: Chelsea – Crystal P. (13:30) , Burnley – West Ham (16:00) , Newcastle – Bournemouth (16:00) , Tottenham – Sheffield U. (16:00) , Southampton – Everton (16:00) , Leicester – Arsenal (18:30)
Fodbold Frankrig, Ligue 1: Brest – Paris SG (17:30) , Monaco – Dijon (20:00) , Lille – Metz (20:00) , Reims – Angers (20:00) , Strasbourg – Nimes (20:00)
Fodbold Grækenland, 1. division: NFC Volos – Panaitolikos (16:15) , OFI Kreta – PAOK (18:30)
Fodbold Holland, Æresdivisionen: Heerenveen – Sparta Rotterdam (18:30) , Fortuna Sittard – Den Haag (19:45) , Heracles – Venlo (20:45)
Fodbold Italien, Serie A: Brescia – Torino (15:00) , Inter – Verona (18:00) , Napoli – Genoa (20:45)
Fodbold Norge, Eliteserien: Haugesund – Viking (18:00)
Fodbold Portugal, Primeira Liga: Rio Ave – V. Setubal (16:30) , Santa Clara – Benfica (19:00) , Famalicao – Moreirense (21:30)
Fodbold Skotland, Premier League: Hearts – St. Mirren (16:00) , Kilmarnock – Hamilton (16:00) , Ross – Aberdeen (16:00) , St. Johnstone – Hibernian (16:00)
Fodbold Spanien, Primera Division: Alaves – Valladolid (13:00) , Valencia – Granada (16:00) , Eibar – Real Madrid (18:30) , Barcelona – Celta Vigo (21:00)
Fodbold Superligaen: AC Horsens – Silkeborg (16:00)
Fodbold Tyrkiet, 1. division: Genclerbirligi – Kayserispor (13:00) , Sivasspor – Konyaspor (15:30) , Rizespor – Antalyaspor (15:30) , Gaziantep – Galatasaray (18:00)
Fodbold Tyskland, Bundesliga: Hertha B – RB Leipzig (15:30) , Mainz 05 – Union Berlin (15:30) , Schalke 04 – Düsseldorf (15:30) , Paderborn – Augsburg (15:30) , Bayern M. – Dortmund (18:30)
Golf: European Tour: Turkish Airlines Open, The Montgomerie Maxx Royal, Antalya, Tyrkiet (slutter søndag).

LPGA Tour: TOTO Japan Classic, Seta Golf Club, Shiga, Japan (slutter søndag).

Håndbold Champions League, gruppe A, kv.: Podravka – Metz (18:00) , FTC-Rail Cargo – Vipers (19:30)
Håndbold Champions League, gruppe B, kv.: MKS Lublin – Rostov Don (18:30)
Håndbold Champions League, gruppe B, mænd: HC Vardar – Vive Kielce (17:30) , Meshkov Brest – Veszprem (17:30)
Håndbold Champions League, gruppe C, mænd: Bidasoa – Tatran Presov (16:00) , Sävehof – Cocks (16:00) , Sporting CP – HC Rabotnik (19:30)
Håndbold Champions League, gruppe D, kv.: Sävehof – Györi (13:30)
Håndbold EHF Cup-kval., 3. runde, 1. kamp, kv.: København – Nice (17:00) , NFH, Nyk. F. – Herning/Ikast (17:00)
Håndbold HåndboldLigaen, mænd: SønderjyskE – TTH Holstebro (16:10)
Håndbold Tyskland, Bundesligaen mænd: Melsungen – Leipzig (20:30)
Ishockey Metropolitan Division: Detroit – Boston (01:30) , Winnipeg – Vancouver (02:00) , Edmonton – New Jersey (03:00) , NY Islanders – Florida (19:00) , Tampa Bay – Buffalo (19:00)
Svømning: DM på kortbane i Esbjerg (slutter søndag). –
Fina World Cup, Doha, Qatar (slutter).

Tennis: Fed Cup: World Group, finale (slutter søndag).

Volleyball VolleyLigaen, kvinder: Team Køge – Fortuna (13:00) , Brøndby – Gentofte (14:00) , ASV Aarhus – Frederiksberg (18:00)
Volleyball VolleyLigaen, mænd: Middelfart – Marienlyst (15:15) , ASV Århus – Amager VK (16:00) , Aalborg – Gentofte (16:00)

16:00

Horsens

Horsens og Silkeborg mødes i Superligaen

Silkeborg kæmper en hård kamp for ikke at ryge helt bag af dansen i bunden af Superligaen og møder Horsens, der ligger fjerdesidst.

/ritzau/