Planer for sportsnyheder lørdag er

Planer for sportsnyheder lørdag er opdateret og kan følges på

http://www.ritzau.dk/sportsprogram

Ritzau følger bl.a.:

(Alle tidspunkter er cirka-tidsangivelser for udsendelse af historier)

* LØRDAG 31. AUGUST 2019 *

Dagens sport

Atletik: DM i mangekamp, Østerbro Stadion (slutter søndag).
Basketball: VM i Shanghai, Shenzhen og Wuhan, Kina (slutter 15. september).
Bilsport: Formel 1: Stavelot, Belgien (slutter søndag).
Cykling: Vuelta a España, 8. etape, 168 km fra Valis til Igualada (slutter 15. september).
Fodbold 1. division, pulje 1, kv: Næsby – Østerbro (12:00)
Fodbold 2. division, pulje 1: Vanløse – Skovshoved (13:00) , Hillerød – Slagelse (14:00) , Brønshøj – B 93 (15:00)
Fodbold 2. division, pulje 2: VSK Århus – Brabrand (13:30) , FC Sydvest – Middelfart (14:00)
Fodbold Belgien, 1. division: Eupen – Sint Truiden (18:00) , Kortrijk – Oostende (20:00) , Waasland – Charleroi (20:30)
Fodbold England, League Championship: Bristol C. – Middlesbrough (13:30) , Birmingham – Stoke (16:00) , Reading – Charlton (16:00) , Wigan – Barnsley (16:00) , Nottingham F. – Preston (16:00) , Leeds – Swansea (16:00) , Millwall – Hull (16:00) , Brentford – Derby (16:00) , Luton – Huddersfield (16:00) , Sheffield W. – QPR (16:00) , WBA – Blackburn (16:00)
Fodbold England, Premier League: Southampton – Man. Utd (13:30) , Chelsea – Sheffield U. (16:00) , Man. City – Brighton (16:00) , Newcastle – Watford (16:00) , Crystal P. – Aston Villa (16:00) , Leicester – Bournemouth (16:00) , West Ham – Norwich (16:00) , Burnley – Liverpool (18:30)
Fodbold Frankrig, Ligue 1: Lyon – Bordeaux (17:30) , Nantes – Montpellier (20:00) , Toulouse – Amiens (20:00) , Angers – Dijon (20:00) , Nimes – Brest (20:00)
Fodbold Grækenland, 1. division: Panaitolikos – Xanthi (18:00) , Panathinaikos – OFI Kreta (20:30) , NFC Volos – Aris (20:30)
Fodbold Holland, Æresdivisionen: Heerenveen – Fortuna Sittard (18:30) , Groningen – Heracles (19:45) , Den Haag – Venlo (20:45)
Fodbold Italien, Serie A: Milan – Brescia (18:00) , Juventus – Napoli (20:45)
Fodbold Norge, Eliteserien: Stabæk – Strømsgodset (18:00)
Fodbold Portugal, Primeira Liga: Aves – Famalicao (17:30) , P.Ferreira – Maritimo (17:30) , Sporting CP – Rio Ave (20:00) , Gil Vicente – V. Setubal (22:30)
Fodbold Skotland, Premier League: Aberdeen – Ross County (16:00) , Hearts – Hamilton (16:00) , Livingston – St. Mirren (16:00) , Motherwell – Hibernian (16:00) , St. Johnstone – Kilmarnock (16:00)
Fodbold Spanien, Primera Division: Osasuna – Barcelona (17:00) , Getafe – Alaves (19:00) , Levante – Valladolid (19:00) , Betis – Leganes (21:00)
Fodbold Superligaen: FC Nordsjælland – Hobro (16:00)
Fodbold Sverige, Allsvenskan: Elfsborg – Sirius (13:30) , Örebro – Eskilstuna (16:00)
Fodbold Tyrkiet, 1. division: Konyaspor – Antalyaspor (18:15) , Besiktas – Rizespor (20:45) , Göztepe – Denizlispor (20:45)
Fodbold Tyskland, Bundesliga: Bayern M. – Mainz 05 (15:30) , Freiburg – FC Köln (15:30) , Leverkusen – Hoffenheim (15:30) , Schalke 04 – Hertha B (15:30) , Wolfsburg – Paderborn (15:30) , Union Berlin – Dortmund (18:30)
Golf: European Tour: Omega European Masters, Crans-sur-Sierre GC, Crans Montana, Schweiz (slutter søndag). –
PGA Tour: TOUR Championship, East Lake GC, Atlanta, Georgia, USA (slutter søndag). –
LPGA Tour:Cambia Portland Classic, Magna Golf Club, Portland, Oregon, USA (slutter søndag). –
Håndbold HåndboldLigaen, kvinder: Herning/Ikast – Ajax (15:00) , Aarhus United – Horsens HE (15:30) , Odense – Team Esbjerg (16:10)
Håndbold Tyskland, Bundesligaen mænd: Göppingen – Hannover/B. (20:30)
Ishockey Champions League, gruppe B: EV Zug – HPK Hämeenlinna (17:00) , HC Plzen – Rungsted (17:45)
Kano og kajak: DM i sprint i Silkeborg (slutter søndag).
Orienteringsløb: DM mellem i Rold Skov Hesselholt (slutter).
Roning: VM i Linz-Ottensheim, Østrig (slutter søndag).
Speedway: Tysklands Speedway Grand Prix i Teterow, Tyskland (slutter).
Tennis: ATP og WTA – US Open (slutter 8. september).

13:12

Igualada

Ottende etape i Vuelta a España

15:00

Stavelot

Kvalifikation og træning til Formel 1 i Belgien

Sæsonens 13. løb køres i Belgien. Lørdag gælder det den afsluttende træning og kvalifikationen.

16:00

Farum

FCN og Hobro mødes i Superligaen

FC Nordsjælland tager imod Hobro i en kamp i det tætte midterfelt i Superligaen i fodbold.

17:00

New York

US Open i tennis

Årets sidste grand slam finder sted i New York, hvor verdens bedste tennisspillere mødes for at kæmpe om titlerne i US Open.

19:00

Teterow

Speedway-grandprix køres i Tyskland

/ritzau/