Foto: Bornholms Golfklub

Golfklub planter 200 nye træer

På fredag formiddag mødes medlemmer af Bornholms Golfklub for at plante 200 lindetræer på klubbens baner ved Robbedale sydøst for Rønne.

Det skriver klubben i en pressemeddelelse.

De 200 unge lindetræer skal erstatte en række ældre træer, der i løbet af de seneste dage er blevet fældet, fordi de var vokset ind over klubbens golfbaner.

Det er ikke første gang, Bornholms Golfklub planter træer på klubbens arealer.

I 2016 plantede man med hjælp fra 370 elever på Søndermarkskolen i Rønne cirka 500 nye træer, der i dag står rundt om klubbens nye ni-huls bane.

De træer, som skal plantes på fredag er doneret af virksomheden Growing Trees Network, der også står bag tilplantningen af Vestermarie Folkeskov og en lang række andre skovrejsninger rundt omkring i Danmark.

– Vi er meget glade for, at Growing Trees Network bakker os op, og vi ser frem til at de nye træer vokser op, sammen med de 500 træer, klubben fik plantet for et par år siden, udtaler Flemming Schmidt, som er formand for klubbens baneudvalg, i pressemeddelelsen.