Nyt koncertkoncept kom godt fra start

Nyt koncertkoncept kom godt fra start
Queen Machine gav koncert fredag aften. Foto: Erling Nielsen
NOTITS | ERHVERV | 2. AUG • 20:30
Jesper Gynther
Journalist
NOTITS | ERHVERV | 2. AUG • 20:30

Fredag den 1. august og lørdag den 2. august fik Musikhuzets nye koncertkoncept "Under åben himmel" debut.

Fredag aften var der stort set udsolgt, da Queen Machine indtog scenen i Musikhuzets gård med deres LIVE AID 40 – Jubilæumstour, som hylder Queens legendariske optræden ved Live Aid-koncerten i 1985.

Queen Machine har med forsanger Bjarke Baisner i spidsen spillet over 700 koncerter i både Danmark, Europa og USA, og det kunnes ses.

– Det blev en aften fyldt med eufori, fællessang og rockhistorie under åben himmel, fortæller Torben Severinsen fra Musikhuzet i en pressemeddelelse.


Børste Show underholdt børn lørdag eftermiddag. Foto: Torben Severinsen

Lørdag eftermiddag tog programmet en mere familiær drejning, da gården blev fyldt med glade børn og deres voksne. Først var det de mindste, der fik lov at synge med og grine højt, da Børste og Sangkassen bød på en musikalsk og underholdende oplevelse for hele familien.

Senere fulgte et sprudlende og farverigt MGP-show, hvor nogle af MGP’s mest populære navne tryllebandt publikum. På scenen stod Emma Lihle – kendt fra Ramasjang-serien Klassen og som tidligere MGP-vinder – som energisk vært og performer. Med sig havde hun et stærkt hold bestående af Niklas, Naya, Nicoline & Zuzanna (Besties4life), og sammen leverede de en festlig koncert spækket med dans, fællesskab og sing-along-hits. Efter koncerten kunne børnene møde Emma til meet & greet og tage både autografer og merchandise med hjem.

– "Under åben himmel" er kommet stærkt fra start, og Musikhuzet har endnu en gang bevist, at deres gård kan danne ramme om nogle af øens mest mindeværdige koncertoplevelser. Publikum kvitterede med store smil, glade stemmer og massiv opbakning – og alt tyder på, at det her er starten på en ny tradition, fortæller Torben Severinsen.


MGP Allstars gik rent hjem hos børnene. Foto: Torben Severinsen

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT