Der er en vej uden om Gudhjems kaos

Der er en vej uden om Gudhjems kaos
LEDER | DEBAT | 4. AUG • 05:30
Tommy Kaas
Redaktør
LEDER | DEBAT | 4. AUG • 05:30

Et digitalt p-system kan skabe ro i Gudhjems stejle gader. Det er på tide at finde de penge, der skal bruges.

Ideen om en mere intelligent parkeringsløsning i Gudhjem er hverken urealistisk eller uoverkommelig.

Da Tidende i sidste uge besøgte byen med avisens rullende redaktion, stod Ole Stigemo fra byforeningen klar med et forslag, som skal begrænse det enorme parkeringskaos, som man oplever sommer efter sommer: Installer et digitalt system med sensorer under p-pladserne og tavler, der i realtid viser, om der er ledige pladser. Prisen er en god halv million kroner i etablering og godt 50.000 kroner i årlig drift.

Det er en rigtig god idé. Rent faktisk er det sund fornuft og noget, som måske kan tjene som prøveballon for andre af vores mest besøgte områder, hvor trykket fra de mange besøgende er størst.

Det er nemlig ikke nødvendigvis det totale antal af parkeringspladser, der er problemet. Problemet er snarere, at alle vil holde det samme sted lige lidt midt i det hele, og når der er nok biler, der vil dét, så opstår der selvfølgelig kaos. Folk kører rundt i blinde, og i de små gader er det til stor irritation for dem, der bor i dem.

Når man kan finde vej til et parkeringshus i indre København, så burde det også for en turist på Bornholm være en smal sag at finde den p-plads, hvor der er ledigt. I Gudhjem er det på den såkaldte hotelgrund, hvor der i dag er etableret parkering på græs. Det er ikke luksus, men det er en nødvendighed for ro og orden.

Gudhjem er jo meget mere end turisme og souvenirs. Det er folk, der lever og ånder for deres lokalsamfund, men som faktisk på en måde er blevet hårdt presset af, at de bor et af de smukkeste steder i kongeriget – et sted, som rigtig mange selvfølgelig elsker at vende tilbage til som gæst.

Det må og skal der findes en varig løsning på, og byforeningens tanker, som også tidligere har været oppe at vende i kommunen, men som er blevet droppet på grund af økonomien, skal tages alvorligt. Vi skylder at lytte til dem, når de rækker hånden op og siger, at der for Gudhjems skyld er brug for, at der bliver gjort noget.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT